III Pomorskie Obchody Światowego Dnia FAS w Starogardzie Gdańskim

Organizatorzy III Pomorskich Obchodów Światowego Dnia FAS w Starogardzie Gdańskim serdecznie dziękują współorganizatorom, partnerom oraz wszystkim uczestnikom festynu rodzinnego, który odbył się na starogardzkim rynku, w sobotę 10 września - pod hasłem „Mamusiu, nie częstuj mnie alkoholem”.

Piękna pogoda oraz wiele atrakcji sprawiły, że na festyn przybyło wielu mieszkańców Starogardu, zarówno dorosłych, jak i dzieci. Wśród atrakcji artystycznych były: występy dzieci ze starogardzkich przedszkoli, pokaz Rewii Dziecięcej POLKA działającej przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Starogardzie Gdańskim, występy dzieci z rodzin zastępczych. Na zakończenie festynu wystąpił młody zespół rockowy ze Starogardu - „The Safety Pin”, z liderem Wiesławem Chrzanowskim.

Chętni mogli się poddać malowaniu twarzy, zatańczyć na scenie zumbę, zgłosić się do „ festynowego salonu fryzjerskiego”, wziąć udział w quizach i konkursach z nagrodami. Na łasuchów czekała wata cukrowa.

Festyn był oczywiście nie tylko okazją do wspólnej zabawy, ale stwarzał również możliwość poszerzenia wiedzy na temat rozwoju człowieka w okresie prenatalnym i wpływu alkoholu na ten rozwój. W namiocie Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego studentki z Koła Naukowego przy Zakładzie Embriologii wraz z ich opiekunem dr Małgorzatą Wachulską, przygotowały wiele atrakcji. Można było zobaczyć film o rozwoju człowieka, otrzymać materiały edukacyjne, sprawdzić swoją wiedzę rozwiązując krzyżówki. Namiot odwiedzali i dorośli, i dzieci, dla których największą atrakcją było układanie puzli z treściami edukacyjnymi.

Dużo pracy miał też na festynie ratownik medyczny. Na szczęście nie musiał nikogo ratować, ale na jego zajęcia z udzielania pierwszej pomocy zgłosiło się wielu chętnych. Dla dzieci atrakcją było spotkanie z paniami policjantkami, zobaczenie panoramy Starogardu z wysięgnika obsługiwanego przez strażaków ochotników oraz obejrzenie wozu strażackiego.

Z badań poziomu cukru we krwi i pomiaru ciśnienia tętniczego (w namiocie Kociewskiego Centrum Zdrowia) skorzystało dwieście osób. Panie mogły porozmawiać z położną. Wszyscy zainteresowani otrzymali broszurki dla przyszłych mam i tatusiów, przygotowane przez organizatorów oraz ulotki przekazane przez PARPA w Warszawie.

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Bobowie częstowały dzieci wodą z sokiem malinowym, chlebem ze smalcem oraz ciasteczkami zbożowymi. Festyn poprowadził pan Michał Juszczakiewicz, który świetnie spisał się w tej roli. Nie tylko zapowiadał kolejne występy na scenie, prowadził przezabawne dialogi z dziećmi, ale też co jakiś czas przypominał o idei Światowego Dnia FAS.

Mamy nadzieję, że dzięki Pomorskim Obchodom Światowego Dnia FAS, które odbywają się w województwie pomorskim od 2014 r., hasło „Zero alkoholu w czasie ciąży” stanie się powszechnie znane.


Wyróżnione posty

Ostatnie posty

Archiwum